ABD’de konut fiyatları sert düştü

S&P CoreLogic Case-Shiller, ağustos ayına ait ulusal konut fiyat endeksi bilgilerini yayımladı.

Buna nazaran, ABD’de ulusal konut fiyat endeksi, ağustosta geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 13 arttı.

Konut fiyatlarındaki artışın evvelki aylara kıyasla yavaşlamaya devam ettiğine işaret eden endeks, temmuzda yıllık bazda yüzde 15,6’lık artış kaydetmişti.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ait endeks de ağustosta yıllık bazda yüzde 13,1 arttı.

Piyasa beklentilerin altında kalan endeksin, bu devirde yüzde 14,4 artması bekleniyordu. Endeks, temmuzda yüzde 16 artmıştı.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ait endeks ağustosta aylık bazda ise mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak yüzde 1,3 azaldı. Piyasa beklentileri endeksin bu periyotta aylık yüzde 0,5 azalması tarafındaydı. Aylık bazda Mart 2009’dan bu yana en büyük düşüşü gösteren endeks, temmuzda aylık yüzde 0,7 azalmıştı.

Endeksteki 20 kent ortasında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği kentler, yüzde 28,6 ile Miami, yüzde 28 ile Tampa ve yüzde 21,3 ile Charlotte oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, konut fiyatlarındaki sert yavaşlamanın ağustosta da devam ettiğini belirtti.

Lazzara, temmuzda yüzde 15,6’lık artış gösteren ulusal konut fiyat endeksinin ağustosta yüzde 13 arttığına işaret ederek, “Bu iki aylık değişim oranı ortasındaki 2,6 puanlık fark, endeks tarihindeki en büyük yavaşlama.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir