Çin’den Avustralya ve Japonya’ya tepki

Dışişleri Bakanı Vang Vınbin, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ülkeler ortası ikili münasebetlerin ve iş birliğinin, bölgesel barış ve istikrara katkı sağlaması, üçüncü tarafları ve onların çıkarlarını zedelememesi gerektiğini duyurdu.

Asya-Pasifik bölgesinin, bloklar ortası cepheleşmeyi ve yeni bir Soğuk Savaşı tetikleyebilecek askeri gruplaşmalara gereksinimi olmadığını vurgulayan Sözcü Vang, “Bölgedeki halklar barışı ve istikrarı zedeleyecek, dayanışma ve iş birliğini engelleyecek tüm hareketlere karşı teyakkuzda olacak ve buna karşı çıkacaktır” dedi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Japon mevkidaşı Kişida Fumio, 22 Ekim’de Perth kentinde, iki ülkenin, güvenlik ve savunma, ekonomik güvenlik ile iklim ve enerji başlıklarında ikili iş birliğinin artırılmasını kapsayan ortak deklarasyon imzalamıştı.

“Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vurgusunun yapıldığı güvenlik deklarasyonunda, Japonya ve Avustralya’nın, objektif savunma iş birliğini artıracağı belirtilmişti.

Uluslararası normları ihlal eden saldırgan hareketlere karşı caydırıcılık gereksinimine dikkatin çekilen deklarasyonda, ABD ile üçlü güvenlik bağlantılarının derinleştirileceği kaydedilmişti.

Deklarasyonun Çin’in bölgedeki artan nüfuzunu dengelemeyi amaçladığı yorumu yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir