İhaleler enflasyon hızına yetişemiyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Sıhhat Bakanlığı’nın yeni hastane ve hastanelere yönelik ek bina inşaatlarının ihalelerinin, maliyetlerin çok süratli artması nedeniyle bir bir iptal edildiğini açıkladı.

ÜÇ İHALE İPTAL EDİLDİ

Emir, yalnızca aralık ayında üç hastane inşaatı ihalesinin ertelendiğini belirterek, “Şehir hastaneleri üzerinden yandaşa milyarlarca TL aktaran bakanlık, yeni kamu hastanesi inşaatlarına bütçe yettiremiyor” dedi.

Emir, “Bu işler için çıkılan ihalelerin maliyet hesabı yapılırken enflasyon dikkate alınmıyor mu? Bakanlık, kriz yokmuş üzere mi davranıyor” diye sordu.

Emir’in açıkladığı datalara nazaran, 21 Aralık’ta yapılması planlanan Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi 300 Yataklı Ek Bina İkmal İnşaatı ihalesi, 19 Ekim’de iptal edildi. İptalin münasebeti, “Yaklaşık maliyetin ilan tarihinde şimdiki olmaması” oldu. Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi İkmal İnşaatı Üretim İşi ihalesi ise “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” nedenleriyle iptal edilerek ileri bir tarihe ertelendi. Haymana Devlet Hastanesi Acil Servis Tadilatı ihalesinin iptal münasebetinin de yeniden, “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’nın maliyet hesabı tutmuyor

Ekonomik kriz nedeniyle inşaat maliyetlerinin her gün değiştiğini belirten Murat Buyruk, müteahhitlerin önlerini göremez hale geldiğini kaydetti. Çok sayıda inşaat şirketinin kamu ihalelerine girmekten imtina ettiğini belirten Buyruk, “Ekonomideki belirsizlik, çok sayıda dalı olduğu üzere sıhhat dalını de direkt etkiledi. Sıhhat Bakanlığı’nın kamu hastanelerine yönelik ihaleleri, maliyet hesabının tutmaması nedeniyle yapılamadı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir