“Lozan’ın gizli maddeleri” gündem oldu

İsviçre’nin Lozan kentinde 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan periyodun Türkçesi ile ‘Lozan Sulh Muâhedenâmesi’ Lozan Antlaşması 2023 yılına girilmesiyle tekrar gündem oldu. Lozan Antlaşması’nı gündeme taşıyan ise muahedede var olduğu argüman edilen zımnî unsurlar.

Kaynağı bilinmese de toplumun büyük bir kesitinde kabul gören lakin gerçeği yansıtmayan bu argümana nazaran; Türkiye’nin mutabakattaki saklı hususlar nedeniyle topraklarında bulunan bor, petrol, altın üzere kıymetli madenleri çıkarması 100 yıl boyunca yasak.

2023’e girilmesiyle bu hususların geçerliliğini yitireceği ve çıkarılacak madenlerle ülkenin büyük bir zenginliğe kavuşacağı argümanı tekraren yalanlansa da inandırıcılığını sürdürüyor.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte bu tez toplumsal medyada #gizli etiketiyle gündem oldu. Binlerce kullanıcı kelam konusu zımnî hususları tiye alan paylaşımlar yaptı.

İşte o paylaşımlardan kimileri:

Uğur Dündar: Lozan’ın bâtın unsurları 2023’de açıklanacak diyenler artık nereye gizlenecekler, çok merak ediyorum!..

Sinan Oğan: Ve an prestijiyle 45 dakikadır 2023’teyiz. Tüm hazırlıklar yapıldı, Lozan’ın kapalı unsurlarının açıklanması için tüm pürüzler kalktı. Artık topraklarımızın altındaki petrolü çıkarmak için hiçbir mahzur kalmadı. #TürkiyeYüzyılı başlıyor…
Not: Bu twit benim takipçilerim için değil!

Durmuş Yılmaz: Gözün aydın TR, Lozan’ın zımnî (!) hususları bu gece 00.00 dan itibaren kalktı. Nereden başlıyoruz? Altından mı, petrolden mi, bordan mı yoksa hepsinden mi?

Armağan Çağlayan: Lozan bitti diye konutu patlattık. Bor çıktı. Kim alıyor bu borları? Nereye satıyoruz ?

Gürbüz Çapan: Şu an İ. Melih Gökçek çok heyecanlı; 50 dakika sonra Lozan Antlaşması’nın kapalı unsurları yürürlükten kalkacak ve Adıyaman’da bulunan 6 milyar dolarlık jelibon rezervlerini çıkartabileceğiz.

Memleket Partisi: Lozan… Kapalı maddeler… 2023… Bu tezler katiyetle gerçek dışı…

Metin Ergun: Lozan’ın saklı unsurları 2053’e kadar uzatılmış:))

Ozan Balık: Lozan antlaşmasının kapalı unsurunun olmadığı ortaya çıkalı yıllar oldu! Lakin kimi gericiler bilinmeyen sohbetlerde hala olduğunu söylemeye devam ediyordu. O palavra da bugün prestiji ile sona erdi!

Ata Benli: Keyifli yıllar arkadaşlar çok şükür Lozan’ın zımnî hususları kaldırıldı bu yıl hepimize güzel uğurlu olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir