Malezya, zararlı içerikleri kaldırmadığı için Meta’ya dava açacak

Malezya İrtibat ve Multimedya Komitesince (MCMC) yapılan açıklamada, Facebook’ta son vakitlerde ırk ve din ayrımı, karalama kampanyası, bireyleri taklit etme, çevrim içi kumar ve dolandırıcılık reklamları üzere hassas hususlarda “çok fazla sakıncalı içerik” olduğu belirtildi.

Açıklamada, Meta’dan kelam konusu ziyanlı içeriklerin kaldırılmasının talep edilmesine karşın, bu taleplere kayıtsız kalındığı aktarıldı.

Meta’nın bahsin aciliyetine karşın “yavaş ve yetersiz müdahalede” bulunduğu kaydedilen açıklamada, bunun kamuoyunda telaşa ve kamu kontrollerinin artmasına sebep olduğu tabir edildi.

İŞBİRLİĞİNİN YETERSİZ OLMASI NEDENİYLE

Açıklamada, Meta’nın işbirliğinin “yetersiz” olması nedeniyle türel yollara başvurulacağı bildirildi.

Halkın kelam konusu ziyanlı içeriklere karşı korunması gerektiğine işaret edilen açıklamada, çevrim içi platformların ve telekomünikasyon hizmetlerinin “kötüye kullanımına” göz yumulmayacağı vurgulandı.

TELEGRAM DA SAKINCALI İÇERİKLER NEDENİYLE UYARILMIŞTI

Hükümet, haziranın başında iletileşme uygulaması Telegram’ı da kelam konusu sakıncalı içerikler konusunda işbirliği yapmaması münasebetiyle yasal yollara başvuracağı konusunda uyarmıştı.

Yetkililer, Telegram üzerinden dolandırıcılık hadiseleri sonucu Malezyalıların, Ocak 2020’den beri yaklaşık 9,6 milyon dolar kaybettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir