Meteorolojik uyarılar nelerdir? Yeşil, sarı, turuncu, kırmızı kod ne demek?

MeteoAlarm Avrupa Meteoroloji Servisleri Ağı (EUMETNET) faaliyetleri kapsamında geliştirilen, Avrupa ülkelerinde kuvvetli meteorolojik hadiseleri ikaz düzeylerine nazaran renk ve simgelerle gösteren bir sistem.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından geliştirilen MeteoUYARI uygulaması ile meteorolojik ihtarların vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından daha yeterli anlaşılması hedefleniyor.

Meteorolojik ihtarlar nelerdir?

34 Avrupa ülkesi tarafından belirlenen renkler ve sınıflandırılmalar MeteoUYARI sistemine uyarlanıyor.

Meteoroloji hava durumunu muhakkak etmek için muhakkak renklerle ihtarda bulunuyor. Pekala bu renkler ve manaları neler?

Yeşil, sarı, turuncu, kırmızı kod ne demek?

YEŞİL: İhtar yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise iddia edilmemektedir.

SARI: Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Varsayım edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kaidelerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU: Hava durumu tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Çok önlemli olmalı, yeni meteorolojik şartlar ve varsayımlar takip edilmelidir.

KIRMIZI: Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise kestirim edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Bu hadiseler birçok durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Aktüel meteorolojik şartlar ve varsayımlar sıklıkla takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir