Muhalefet uyardı: ‘Seçim yasağı saat 24.00’e uzatıldı’ iddiası yalan

Seçime 13 gün kala, bilhassa toplumsal medyada çok sayıda palavra haber sirkülasyona girmeye devam ediyor. Bunlardan biri de “seçim sonuçlarını açıklama yasağı saat 24.00’e uzatıldı” oldu.

Bu argümana karşı harekete geçen muhalefet partileri seçim kanununu hatırlattı.

İlk uyarıyı İYİ Parti Yüksek Seçim Konseyi (YSK) Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk yaptı.

Twitter’dan hususa ait paylaşım yapan Öztürk şunları söyledi: “Saat 06.00’dan gece 24.00’e kadar yasak olanlar; 298 sayılı Kanun’un 79’uncu unsurunda; ‘Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, alkollü yerlerle genel mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün genel cümbüş yerleri oy verme müddetince kapalı kalır. Cümbüş yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla vazifeli olanlardan diğer hiçbir kimse, köy, kasaba ve kentlerde silah taşıyamaz. Yayın yasağı evvelki seçimlerde olduğu üzere saat 21.00 298 sayılı Kanun’un 79’uncu unsurunda;” Seçim günü saat 18’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, varsayım ve yorum yapılması yasaktır. Saat 18 ile 21 ortasında lakin radyolarda Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve bildirimler yayınlanabilir. Saat 21’den sonra bütün yayınlar hürdür.”

Ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek benzeri bir bilgiyi paylaştı: “Sosyal medya üzerinde dolaşan yanlış bir bilgi nedeniyle bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur. Oy verme günü seçim sonuçlarını açıklama yasağı saat 21.00’e kadardır. YSK bu yasağı daha erken kaldırabilir ancak daha geç saate alamaz. Yayın yasağının 21.00’de sona ereceği 298 sayılı Kanunun 80. hususu ve YSK’nın 2023/94 sayılı kararında açıkça yazılıdır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir