Netflix’te hesap paylaşımını engellemeye yeni önlem! Parmak izi veya yüz tanıma geliyor

Geçtiğimiz günlerde hesap paylaşımını 2023’ün Ocak ayında engellemeye başlayacağını ve bu kapsamda profillerini kendi satın aldıklarını hesaba taşımak isteyen kullanıcılar için Profil Transferi özelliğini duyuran Netflix için yeni bir sav ortaya atıldı.

İddialara nazaran Netflix, şifre paylaşımının önüne geçmek için kullanıcılardan parmak izi veya yüz tanıma isteyebilir.

CCS Insight’ın baş analisti Ben Wood “Şifrelerin de bir hududu var. Bir gün büyük yayın tedarikçilerinden birinin orada olduğumuza dair biyometrik ispat istediğine şahit olabiliriz. Televizyonunuzda bir parmak izi sensörü olacak demiyorum, lakin telefondan bir şey izlemek isterseniz yahut yalnızca meskende otursanız bile “Gerçekten sen olduğunu kanıtlamak için parmak izini yahut dijital yüz taramanı istiyorum” üzere bir bildirim alabilirsiniz” dedi.

Wood, Netflix’in hesap paylaşımı konusunda baskı altında olduğunu, kullanıcıların gerçekliğini doğrulama yolları için bankalardan ders alacaklarını söz etti.

Netflix, birinci yıllarında dünya çapında milyonlarca abone kazanırken hesap paylaşımına göz yumuyordu. Fakat abone sayısının azalmaya başlamasıyla şirket, gelir artışını sürdürmenin bir yolu olarak hesap paylaşımını engellemeyi tahlil olarak görmeye başladı. Wood’a nazaran 2023 yılı içerisinde biyometrik giriş seçeneği Netflix’te olacak.

KAYNAK: FORBES

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir