Türkler uzun süredir bunu bekliyordu: Almanya yakında çıkaracak

Alman Yeşiller Partisinin milletvekili Canan Bayram, ülkede yaşayan Türklerin uzun vakittir beklediği ikili vatandaşlık imkanı sağlayacak maddeyi yakında çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bayram,

“Benim umudum var, çok hoş bir yasa hazırlandı. Birden fazla insanımızın hayatlarını kolaylaştıracağız. Ben bunu nitekim, avukat olarak da görüyorum. Bu ikili vatandaşlıktan yararlanılamaması insanların hayatında sorun yaratıyor.”

dedi.

Mevcut yasanın ayrımcı uygulamasının uzun yıllardır reaksiyon topladığını, hatta bu düzenlemenin bilhassa Türklere karşı ayrımcılık içerdiğini anlatan Bayram, şöyle devam etti:

    “(Çifte vatandaşlık) Avrupa Birliği’nden gelen herkes için mümkün, Amerikalı olduğunuzda ya da diğer ülkenin vatandaşı olduğunuzda mümkün. Yani halihazırdaki yasa yetersiz kalıyordu. Kimi insanlara ise imkan vermiyordu. Lakin vaktinde bu Türkengesetz (Türkler için yasa) olarak geçiyordu. Bu aslında Türkleri dışlayan bir yasaydı, biz onu bitiriyoruz artık, değiştiriyoruz.”

Göç hususlarında uzman olan Almanya Ahenk Vakfı (Deutschlandstiftung Integration) yöneticisi Mikolaj Ciechanowicz de göç ve vatandaşlık yasalarında ıslahatın gecikmiş lakin çok değerli bir adım olduğunu vurguladı.

Almanya’da çok uzun müddettir yaşayan, hatta bu ülkede doğup büyüyen çok sayıda göçmen kökenlinin, geldikleri ülkenin vatandaşlığını kaybetmemek için bugüne kadar Alman vatandaşlığına geçmediğini hatırlatan Ciechanowicz, yeni yasal düzenlemeyle bu yükün ortadan kaldırılacağını söyledi.

Alman vatandaşlığının, göçmenlerde Almanya’ya ilişkin olma hissini güçlendireceğini, göçmen kökenlilerin çok daha başarılı olmasını beraberinde getireceğini lisana getiren Ciechanowicz, entegrasyon kavramının mecburi ahenk üzere anlaşılmaması için iştirak kavramının toplumun göçmenleri kucaklaması manasında kullanılmasından yana olduğuna işaret etti.

Ciechanowicz, “Göçmenlerin daha güçlü bir halde toplumsal hayatta yer alması alışılmış ki siyasete iştirakini beraberinde getirecektir. Tüm bu mevzular bu ıslahat kapsamında yer alıyor.” diye konuştu.

Mikolaj Ciechanowicz, Almanya’nın nitelikli iş gücü konusunda çok önemli bir açığı bulunduğunu anımsatarak, göç ve vatandaşlık yasasının daha çağdaş hale getirilmesinin bu açıdan da büyük ehemmiyet taşıdığının altını çizdi.

Alman uzman, “Bu bahis Almanya açısından yaşamsal değer taşıyor, gayeler doğrultusunda göçün mümkün olduğunca kolaylaştırılması gerekiyor. Hükümetin göç yasasında, vatandaşlık yasasında ıslahatları da kapsamda. Herkes Almanya’nın nitelikli iş gücü açığının farkında. Bu da refahımız ve geleceğimiz, gayelerimiz doğrultusunda denetimli bir biçimde göçü yönetmemize bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet gelecek haftalarda Bakanlar Şurası’na getirmeyi planlıyor

Başbakan Olaf Scholz liderliğinde Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve liberal Hür Demokrat Partiden oluşan koalisyon hükümeti, yeni vatandaşlık yasasını gelecek haftalar içinde Bakanlar Konseyi’ne getirmeyi ve akabinde onay için Federal Meclis’e sevk etmeyi planlıyor.

84 milyon nüfusa sahip Almanya’da en az 9 milyon yabancı ülke vatandaşı, uzun yıllardır ülkede yaşamalarına karşın Alman vatandaşlığına sahip değil.

Almanya’nın vatandaşlığa geçiş konusundaki katı düzenlemeleri, uzun süren bürokratik süreçler, bunun en kıymetli nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşının kıymetli bir kısmı da mevcut yasanın Alman vatandaşlığına geçiş için Türk vatandaşlığından çıkmayı gerektirmesi nedeniyle bu adımı atmak istemiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir